Mohou pomoci na hubnutí prášky?

Zhubnout jen pomocí diety nebo pomocí režimových opatření může být pro řadu lidí problém. Pokud tato opatření selžou, je  vhodné uvažovat o léčebné podpoře. Ovšem hned na začátku je třeba říci, že registrovaných léků (na rozdíl od doplňků stravy) je na trhu nedostatek. Ve skutečnosti jsou k dispozici prakticky jen Adipex retard a Xenical (orlistat). Oba jsou na předpis druhý z nich má též variantu dostupnou bez předpisu – Alli, s poloviční dávkou orlistatu v jedné tobolce, než je to u Xenicalu.

Adipex retard

Adipex retard

Adipex retard

Adipex retard (fentermin) je lék určený na potlačení chuti k jídlu. Jedná se o tobolky s prodlouženým uvolňováním účinné látky, takže jej stačí brát jen jednou denně. Jedná se o koncepčně starší lék, bohužel po zrušení registrace sibutraminu (prodávaného taky po názvem Meridia nebo Lindaxa) nemá alternativu. Rizikem jsou psychické problémy a také možnost vzniku lékové závislosti. Proto je doporučeno užívat Adipex retard nejdéle 3 měsíce, po této době je třeba přípravek vysadit minimálně na stejnou dobu.

Orlistat (Alli, Xenical)

Orlistat ovlivňuje vstřebávání tuků z tenkého střeva tím, že inhibuje enzymy štěpící tuky. Nestrávený tuk z potravy ale může způsobovat komplikace – olejovitou řídkou stolici, průjem, plynatost. Tyto nepříznivé efekty se projevují především z počátku léčby, proto je vhodné začít s užíváním o víkendu a neplánovat delší cesty. Samozřejmě problém rostou s obsahem tuku v potravě, takže Xenical (i Alli) vás naučí vybírat si netučnou stravu.

Účinek je mírný a je vhodný pro osoby s BMI indexem nad 28. Očekávaná redukce váhy je okolo několika kilogramů za rok – to jsou průměrné údaje získané z klinických výsledků. U Xenicalu, který obsahuje dvojnásobek účinné látky oproti Alli, lze očekávat asi o 30% vyšší účinek.

Jak je vidět, na větší výběr léků na podporu léčby obezity si teprve budeme muset počkat. Nebo redukci váhy musíme vzít za jiný konec, třeba tak, jak jsme to viděli v pořadu Jste to, co jíte s Kateřinou Cajthamlovou a Petrem Havlíčkem v televizi.

Přidej komentář